Jak vyfotit profilovou fotku

Všichni ji občas potřebujeme. Chcete zaslat Vaši práci snů a na personálním chtějí životopis i s fotografií. Chcete dělat dobrý dojem na partnery z LinkedIn. Zkrátka potřebujete profesionálně vypadají profilovku (resp. portrét). Na druhou stranu se Vám nechce platit profesionálního fotografa. Naštěstí dobrá profilová fotografie se dá zvládnout i bez profesionála. Pokud chcete opravdu reprezentativní fotografie, tak je fotograf nejlevnější řešení. Koupit drahý fotoaparát a objektiv, studiové osvětlení, naučit se profesionální retuš –  to jsou investice ve stovkách tisíc a moře času k tomu. Tohle řešení nechme na jindy. Pro začátek vezměte, co máte a spolu z toho vytěžíme maximum. Jak na to?

1) Promyslete to

Nejdříve si řekněte, k čemu chcete portrét využít. Pokud chcete místo vyhazovače klubu, neposílejte fotografii, kde si hrajete s yorkšírem od přítelkyně. Pokud chcete, aby u Vás lidé sjednávali hypotéky, nefoťte se v rozhalence s nohama nahoře (ano, něco podobného už jsem viděl). Naplánujte si dobře, jaký dojem chcete vyvolat.

2) Zavolejte pomocníka

Selfie není profesionální a nikdy nebude. Když se budete snažit vyfotit sami, póza Vašeho těla to prozradí. Natažená ruka jde poznat, i když na záběru není vidět. Nevypadá to dobře. Je to v pořádku pro denní fotky na Instagram, ale profilovou fotografii deklasujete o několik tříd, pokud ji nevyfotí někdo jiný než vy. Kdybyste náhodou neměli jinou možnost, než fotit fotografii sami, tak ji hodně ořežte, ať jde vidět jen obličej. Ale stejně: prostě někoho sežeňte.

4) Jděte za světlem

Při fotografovaní chcete co nejvíce světla na obličeji (nepoužívejte však blesk!). Váš fotoaparát může být schopen vyfotit snímek i ve tmě, ale fotografie s dostatkem světla je vždy kvalitnější bez ohledu na to, jak drahý fotoaparát máte.

Světlo by mělo být měkké. To znamená, že je pod mrakem nebo vás něco chrání před přímým slunečním svitem. Měkké světlo dělá měkké stíny a přirozeně pomáhá vyhladit Váš obličej. Tvrdé světlo dělá agresivní stíny a obvykle není tak vhodné. Vyhněte se mu. Rozdíl můžete vidět níže: první fotografie má stíny tvrdé, druhá měkké. Oba portréty mají něco do sebe, ale pro prezentační účely se hodí více druhá varianta.

Tvrdé stíny
Měkké stíny

 5) Vyberte si pozadí

Neexperimentujte příliš. Vyberte především takové, které nebude rušit dojem, který chcete vytvořit. Pokud děláte portéty pro korporátní prostředí, tak se v něm i vyfoťte. Především si dejte velký pozor, aby Vám z hlavy nečouhaly stromy, stožáry nebo antény. Nejlépe v pozadí nemějte nic určitého a na fotoaparátu zmenšete clonové číslo, aby bylo pozadí rozostřené.

6) Použijte zoom

Řekněte svému pomocníkovi, aby šel tak 5-10 kroků od vás a fotoaparát zazoomoval. Záleží na Vás, zda chcete vyfotit jen obličej nebo tělo od pasu nahoru. Možné je obojí, ale v malých náhledech profilových fotek obvykle působí lépe obličej. Důvod, proč chcete zazoomovat je, abychom se vyhnuli zkreslení obličeje způsobované objektivem.

7) Pózujte – ale přirozeně

Nebojte vyzkoušet několik póz. V každém případě se však vyhněte vyzývavým pózám a zmrzlým úsměvům. Když cítíte, že vám úsměv mrzne, tak ho povolte a znovu se usmějte. Pokud se nebudete smát očima, existuje šance, že budete vypadat jako byste se chystali mýt zuby. Úsměv je i v očích. Když vybíráte pózu, uvědomte si, k čemu má fotka sloužit. Pokud mluvíme o formální fotografii, tak póza musí odpovídat.

8) Počkejte na nejlepší fotografii

Jen profesionální model umí docílit toho, že se povede první fotka. Běžní lidé, mě nevyjímaje to neumíme – potřebujeme víc záběrů, uvolnit se. Když se nefotíte rádi, tak prvních 50 fotografií nebude dobrých. Je to úplně normální. Vykřesat z člověka fotografie někdy může zabrat desítky minut. Na tu chvíli se musí počkat. Vždy mějte na paměti, že fotíte s nějakým účelem. Ten jste si rozmysleli hned v bodu jedna. Můžete na fotografii vypadat mile, usměvavě, ale třeba je vhodnější, abyste na prezentační fotografii vypadali seriózně a kompetentně.

Nebo...

 9)  Zajděte k fotografovi

Uvažte, jak vypadá výběr kandidátů do firmy: přijdou desítky životopisů a prvotní výběr bývá velmi povrchní a založený na prvním dojmu. Pokud do životopisu přikládáte fotografii, tak se na ni personalisté podívají a pokud není dobrá, tak musíte mít zbytek životopisu skutečně nabouchaný, aby vás nevyřadili. Na pohovor přece také chodíte upravení a dobře oblečení. Fotografie v životopisu nebo na LinkedIn funguje stejným způsobem.

Napište mi na mém pro svatební a portrétní fotografii a domluvíme focení – ať už lifestyle nebo firemní portrét.