Nedávno jsem dostal do ruky mobil, ať něco natočím. Zeptel jsem se, jestli to chce vertikálně nebo horizontálně. Hned jsem dotazu, ale litoval. Kamarád mi věnoval výraz, že jsem si připadal jako blbeček. „Video má být přece horizontální!“

Vážně?

V reklamní fotografii jsou obě orientace hojně používané. To samé platí o fotografii obecně. Ve videu tomu bylo ale ještě zhruba 2 roky zpátky úplně jinak. Vůbec položení takové otázky budilo odjakživa posměch, natož aby někdo vertikální video natáčel s komerčním záměrem.

Situace už je jiná. Revoluce ve videu přišla se sociálními sítěmi (hlavně Snapchat) a masivním rozšířením chytrých telefonů. Držet mobil je přirozenější ve vertikální, nebo-li portrétní orientaci – zkrátka na výšku.

S tím, jak rychle roste podíl mobilů na celkovém internetovém provozu, se stává vertikální orientace primárním způsobem, jak lidé prohlížejí obsah – tedy i Vaši reklamu.

Většina kouká vertikálně.

Scientia Mobile ve svém výzkumu došla k závěru, že 94% mobilních uživatelů jej používá na výšku. Je to závislé na úhlopříčce. Hodně malé mobily jsou používány horizontálně, od 4 palců do 7 palců jsou používány vertikálně a na tabletech začíná opět vyhrávat horizontální orientace.

 

Není radno podceňovat růst mobilních návštěv jenom kvůli tomu, že sami internet na mobilu neprohlížíte. Víc jak polovina uživatelů internetu to tak prostě dělá. V říjnu 2016 poprvé předhonil mobilní provoz ten desktopový a byl z toho celkem poprask.

Nyní tedy víme 2 věci: polovina uživatelů konzumuje obsah přes mobil a 94% z nich vertikálně.

Co na to Vaše „cílovka“?

Tato čísla ale platí pro „obecnou populaci“. Vaše cílovka pravděpodobně není „obecná populace“, dokonce se od ní s velkou pravděpodobností zásadně liší! Já o Vašich zákaznicích nic nevím, ale o našich něco ano. Když se podívám do Google Analytics od Galerijní ulice (Co je Galerijní ulice), tak vidím, že 74% uživatelů navštěvuje stránku přes desktop.

Většina návštěvníků Galerijní ulice je přes 35 let – možná používají mobily jinak než mladší generace. Zároveň i charakter webu je takový, že se na něj člověk chce podívat v klidu – doma na počítači. Pro tento web je desktop zhruba 60% návštěv, tedy méně.

Když vím tohle, jak bych pro své návštěvníky měl natáčet video? Horizontální video dává větší smysl.

Co ale Facebook? Prohlížejí si ho na mobilu nebo počítači? To už je dnes jedno. Výhodnější jsou na něm vertikální videa, protože ty zobrazí každý, zatímco s horizontálními mají mobiláři problém.

Říkáte, že si mohou jednoduše natočit mobil? Mohou, ale nedělají to. Lidé sociální sítě rádi projížději rychlostí světla, jen pomocí palce.

Facebook je nejdůležitější sociální sítí, ale Instagram roste a Snapchat je stále důležitý (zejména v B2C u mladých). Obě sítě jsou vertikálně orientované. Youtube zatím jede horizontálně, ale na Androidu už podporuje vertikální videa a můžeme se spolu vsadit, že se vertikálním videiím bude přizpůsobovat v čím dal větší míře. Twitter poněkud zkomírá, nicméně platí, že vertikální videa jsou tam podporována.

Sociální sítě jsou na vertikální videa připravena, nebo se připravují. Trend je prokazatelný. Horizontální videa? Diváka oslovují mnohem méně. Tvrdá data zatím nejsou k dispozici (alespoň ne dobrá). Pokud se však na chvíli vcítite do diváka, tak Vám dojde, že s tím, jak lidé sociální sítě používají, se dnes vyplatí vertikální videa.

Závěr

Zkusme si v tom teď udělat trochu pořádek. Obě orientace tu zůstanou a žádná neodejde pryč. Už při tvorbě videa musíte vědět, na jakou platformu cílíte. Pokud víte, že video jde na Facebook nebo Instagram – nechte filmaře točit vertikálně. Pokud má jít na web, točte horizontálně. Analyzujte diváky a přizpůsobte se jim. Pro většinu firem bude horizontální video stále prvotní a bezpečnější volbou. Vertikální video je trochu specifický žánr a využití má především v B2C marketingu.