Máte video a chcete ho ukázat fanouškům na Facebooku. V podstatě máte 2 možnosti:

  1.  nahrát video přímo na Facebook
  2.  využít jinou službu (typicky YouTube) a na Facebook dát pouze odkaz.

Špatné rozhodnutí Vás může připravit o desítky procent zhlédnutí videa. Špatné rozhodnutí je dávat na Facebook odkaz, nikoli samotné video. Proto:

Vkládejte video přes Facebook a neodkazujte na YouTube.

 

PROČ?

Facebook nemá rád odkazy na jiné weby. Znevýhodňuje je různými způsoby. Jedním z těchto způsobů je vzhled a funkčnost samotného příspěvku na Facebooku. Jak vypadá odkaz na YouTube:

Povšimněte si, že na YouTube odkaz musíte kliknout, aby se spustil. Náhled videa je malý a nemůžete ho vyměnit za vlastní. Příspěvek neupoutá mezi ostatními. A co je nejhorší: příspěvek s odkazem na Youtube neuvidí stejný počet lidí, jako když video nahrajete přímo na Facebook. Algoritmus Facebooku ukáže odkaz na YouTube méně lidem. Nyní se podívejme, jak se chová video nahrané přímo na Facebook:

Video přímo na Facebooku naopak algoritmus zvýhodňuje. Navíc vypadá lépe, protože můžete používat vlastní náhledový obrázek. Video se automaticky pouští, jakmile se uživateli objeví na Facebooku (tedy za podmínky, že tuto funkci nemá uživatel vypnutou). Jediná nevýhoda videa nahraného přímo na Facebook byla, že se spouští bez zvuku. To ale od prvního kvartálu 2017 platit nebude, protože Facebook nově bude videa pouštět se zvukem. Platí, že:

Nahrávání videí přímo na Facebook s sebou nese všechny důležité výhody.

Rád bych ale zdůraznil jednu věc: tohle doporučení se týká situace, kdy chcete videem oslovit fanoušky na Facebooku. Standardní praxe je, že firmy nahrají své video na utuTube (jako primární video platformu) a pak jej sdílí na ostatní sítě. Pokud využíváte YouTube, tak jej využívejte dál, ALE to video, které nahrajete na YouTube, nahrajte v dalším kroku i na Facebook. Stojí to za ten krok navíc.