Jaké je naše doporučení pro velikosti fotek použitých na Instagramu?

U Instagramu je důležitější poměr stran, než rozměry v pixelech. Rozměry v pixelech nás zajímají spíše proto, abychom si nepřeposílali fotografie zbytečně velké. Pokud to berete s Instagramovým marketingem vážně, tak na něj nahráváte profesionální snímky z počítače. Osobně přeposílám z Macu na telefon přes AirDrop (nepoužívám aplikace jako Buffer, nevyhovuje mi to). Menší rozměry fotografií se posílají rychleji, ale hlavně šetří pamět v telefonu, protože snímky obvykle nemažu po nahrání na Instagram.

Osobně jsem pro export na Instagram zvolil rozměr větší strany na 2048 px (a menší strana se dopočítá podle aktuálního poměru stran). Fotografii si nakonec Instagram zmenší, aby byla šířka max 1080, nicméně já mám šanci udělat výřez přímo v aplikaci a díky 2048 px rozměru mám dost dat a fotka nebude rozpixelovaná. Instagram podporuje neobvyklé poměry stran.

Pro orientaci na šířku je to 16:9, což důrazně nedoporučuji, neboť fotografie je pak velmi nízká a zabírá velice málo prostoru. Tím zhoršujete své marketingové snahy. Pokud máte fotografii na šířku, udělejte výřez, jděte do detailu a využijte prostor Instagramu.

Původně byl Instagram založený na čtverci, tedy 1:1 poměru stran. Ten pořád funguje, poskytuje dost prostoru k rozvinutí grafiky a kompozice. Výborně se hodí pro schematický obsah typu „flat lay“, kde věci rozložíte po stole a fotít seshora. Dnes poměrně módní záležitost.

Osobně nejvíc využívám orientace na výšku. Hlavně kvůli tomu, že rád fotím na výšku, ale taky proto, že pak zaberu nejvíc prostoru a pozornosti diváka. Maximální poměr stran je potom 4:5, což odpovídá těměř poměru 1:1.

Odlišná situace je pak v Instagram stories, které zabírájí celý displej diváka. Protože se displeje ale trochu liší a liší se poměry jejich stran. Může se pak stát, že divák Vás obsah vidí trochu ořezaně. Nedávejte proto důležitý obsah hodně ke krajům, ať se jeho část neuřízne. Většina smartphonů, včetně iPhonů má poměr stran 16:9. Vyplatí se zde proto cílit na tento poměr, v pixelech asi nejvhodněji 1920 na 1080 pixelů.

Doporučení: Pro Instagram stories volte rozměr 1080 x 1920 px a pro Instagram příspěvek volte poměr stran 4:5 (1080 x 1350 px max).

Na fotolipina.cz nabízíme cost-effective balíčky pro Vaše podnikání. Můžeme se sejít jednou do měsíce a vytvořit obsah na desítky dnů vašeho instagramového marketingu. Napište nám přes kontakty.

Pokud jste našli chybu, neváhejte mi napsat. Pomůžete tím mě i ostatním.